Facebook

Co má lední medvěd společného se stavbou

 

To, že novostavba musí být trvalá a energeticky hospodárná, je mimo jakoukoliv diskusi. Důležitým bodem pro všechny stavebníky je zpřísnění nařízení o úsporách energie, které vstoupí v platnost.


Ten, kdo plánuje dřevostavbu, může být relativně klidný. Neboť montované domy na bázi dřeva mají vysoce účinný tepelněizolační plášť budovy, který garantuje, že teplo vyprodukované v domě bude v domě udrženo a tím pádem je k vytápění nutná jen velmi nízká spotřeba energie. A s domem v pasivním standardu, jehož standardy lze s domem FischerHaus bez problémů splnit, vyhovují požadavkům budoucího nařízení již nyní.


Na plášti - obalu záleží! 


Obvodový plášť budovy lze srovnat s kožichem ledního medvěda: je tak těsný, že už skoro neztrácíte žádnou energii. Lední medvědi jsou chráněni před chladem kombinací několika efektů. Tak bílá barva jejich srsti slouží jako maskování. Díky ní se může tento až tři metry velký lovec ve sněhem pokrytém terénu nepozorovaně připlížit ke své kořisti nebo si ji vyčíhat.


Hustý kožich slouží kromě toho také k ochraně před chladem. Jednotlivé chlupy jsou obaleny olejovitým, vodoodpudivým filmem. Proto lednímu medvědu nevadí ani krátká koupel v ledové vodě, neboť po koupeli veškeré kapky vody z kožichu jednoduše setřese, takže nemůže ani sníh v kožichu zmrznout. 


Vzduchová vrstva izoluje


Zároveň uzavřou hustě rostoucí chlupy jeho kožichu vzduch a vytvoří tak izolační vrstvu. Kromě toho chlupy fungují jako světlovody. Jsou duté a vedou sluneční záření chlupovými kanálky na černou kůži ledního medvěda; záření se přeměňuje v teplo. Podkožní tuková vrstva uchovává toto teplo dodatečně k tělesnému teplu. Také pro dům platí: Čím lépe je izolován proti okolnímu prostředí, tím méně musí být vytápěn nebo klimatizován.

Stane se elektřina luxusním zbožím?

Od roku 1998, kdy došlo k liberalizaci trhu s elektrickou energií, se ceny elektřiny více než zdvojnásobily a podle názoru odborníků nelze ani v následujících letech očekávat žádnou změnu tohoto trendu. Vycházíme-li ze zvýšení ceny za elektřinu v posledních pěti letech, lze předpovídat, že cena elektřiny v příštích letech opět stoupne.


Sbohem, energetickým monopolům


Dům FischerHaus nabízí možnou obranu. K topení využívá tepelné čerpadlo a kontrolované větrání s využitím odpadního tepla. Teplotní rozdíly mezi vnitřkem a venkem jsou využitelné pro topné účely. Funguje to pohodlně a spolehlivě.


Elektřina pochází přímo od slunce. Fotovoltaické zařízení zásobuje domácnost a tepelné čerpadlo elektřinou. Často jí vyprodukuje více, než dům a jeho obyvatelé spotřebují. Pomocí systému baterií lze přebytky uložit a nadto je prodávat do elektrické sítě. Tak už není sluneční elektřina jen „elektřinou hezkého počasí“.

FischerHaus GmbH & Co. KG
Rathausplatz 4-6
92439 Bodenwöhr
Tel. +49 9434 950-0
Fax +49 9434 950-101
E-Mail: info@fischerhaus.de
© Copyright 2018 FischerHaus GmbH & Co. KG
Pro spolupracovníky
Impressum
Mapa stránek
Kontakt
Ochrana osobních údajů